На такій іконі прийнято зображувати Небесних Заступників кожного члена родини. Сімейні ікони називають родовими, оскільки вони призначені для зміцнення родових зв’язків. Сімейні ікони передаються із покоління в покоління і є духовним символом сім’ї.
Якщо ікона написана як подарунок до Дня Вінчання молодого подружжя або відразу ж після, то на ній зазвичай зображаються двоє святих: покровителі чоловіка і дружини.
На «сімейній» іконі може бути зображено багато святих: святі покровителі дітей, подружжя, їхніх батьків, їхніх прабатьків, в тому числі і тих, що вже пішли з життя.
На такій іконі може бути написаний Ангел-охоронець сімейного роду. Ангел-охоронець буває зображений в центрі ікони, посеред сімейних святих.
Нагорі «сімейної ікони» може бути зображений благословляючий Господь Ісус Христос, Нерукотворний Образ, Пресвята Трійця, Богородиця: зазвичай «Знамення» або «Покрова».
Також «сімейною іконою» може бути ікона, що складається з декількох ікон (частин), з'єднаних у загальну композицію. На одній з частин такої ікони зображують святих покровителів, або ж їх малюють у клеймах на полях.Також на такий іконі може бути написаний «Деісус» або зображені будь які шановані святі. В інших «частинах» ікони можуть бути написані образи Пресвятої Богородиці, або Спаситель.
Іноді пишуть покровителів сім'ї в молитовному предстоянні перед Ісусом Христом або Богородицею.
Є ще один тип «сімейних ікон»: коли святі сімейні покровителі розташовані не в ковчезі ікони, а на її полях. Святих, написаних на полях ікони, називають «полеосними». Разом з ними часто пишуть і Ангела Охоронця. У центральній частині ікони пишуть образ Христа Вседержителя або особливо шанований образ Пресвятої Богородиці. Святі, зображені на полях, звертаються в молитві про своїх підопічних до центрального образу.